ANCHOR BRAND ANCHOR 408C 8" DROP FORGED C-CLAMP
Part # 102-408C
UPC '604669140048
Part # 102-408C
UPC '604669140048
Drop Forged C-Clamp, 5 in Throat Depth, 8 in L
| Brand | Anchor Products |
|---|---|
| Body Material | Drop Forged Steel |
| Color | Gray |
| Finish | Lacquered |
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Sliding Pin |
| Opening Size [Max] | 8-1/4 in |
| Overall Length [Nom] | 8 in |
| Pressure [Nom] | 6,600 lb |
| Spindle Diam | 3/4 in |
| Throat Depth [Nom] | 5 in |
| Type | C-Clamp |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Minimum Order Quantity | 1 EA |
| Quantity in Pack | 1 EA |
| Last Updated | 2/1/2021 |