Series 5400 M/L Full Face Respirator (068-54001)
Part # 068-54001
UPC 821812000000
Part # 068-54001
UPC 821812000000
5400 Series Low Maintenance Full Facepiece Respirators, Medium/Large
| Brand | Honeywell |
|---|---|
| Body Material | Elastomer |
| Height [Nom] | 1 in |
| Includes | Facepiece |
| Length [Nom] | 1 in |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Material | Elastomer |
| Protected Area | Full Facepiece |
| Resistance | Chemical; Contamination; Gas; Particulates |
| Size Group | Medium/Large |
| Type | Dual Cartridge Respirator |
| Usage | Food Services; Government; Manufacturing; Transportation |
| Width [Nom] | 1.83 in |
| Wt. | 1.83 lb |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Minimum Order Quantity | 1 EA |
| Quantity in Pack | 1 EA |
| Last Updated | 2/1/2021 |