Oe 9/16 2-Ear Clamp1315 10100019 (320-10100019)
Part # 320-10100019
UPC 752097000000
Part # 320-10100019
UPC 752097000000
2-Ear Zinc-Plated Hose Clamp, 9/16 in OD, 0.492 in-0.591 in dia, 0.295 in W
| Brand | Oetiker |
|---|---|
| Applications | Hose; Tubing |
| Clamp Diam [Max] | 0.591 in |
| Clamp Diam [Min] | 0.492 in |
| Hose O.D. [Max] | 9/16 in |
| Locking Type | 2-Ear Crimp |
| Material | Steel, Material No. 1.0338 / SAE 1008/1010; Zinc-Plated |
| Quantity | 100/BG |
| Thickness [Nom] | 0.0393 in |
| Width [Nom] | 0.295 in |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Minimum Order Quantity | 100 EA |
| Quantity in Pack | 100 EA |
| Last Updated | 2/1/2021 |