Have Questions? We're Available
Product Details
F50 Polycarbonate Special Face Shields, 3463, IR/UV 3.0, 15 1/2 in x 8 in
Additional Information
- Part #: 138-26262
- MPN: 26262
- UPC: 00626053602109
- UNSPC: 46181700
- Ideal for impact and heat resistance
- Optical-grade polycarbonate from extruded sheets
- 99.9% UV protection
| Brand | KIMBERLY-CLARK PROFESSIONAL |
|---|---|
| Binding | Unbound |
| Height [Nom] | 8 in |
| Length [Nom] | 15 1/2 in |
| Lens Coating/Shade | IR/UV 3.0 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Model | 3463 |
| Quantity | 12 per carton |
| Thickness [Nom] | 0.06 in |
| Usage | Spark & Light |
| Used With | Protective Eyewear |
| Wt. | 0.48 lb |
| Country of Origin | TW |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Minimum Order Quantity | 1 EA |
| Quantity in Pack | 1 EA |
| Last Updated | 2/1/2021 |